۲۰ اصطلاح اینترنت که باید آن را بدانید – قسمت چهارم (پایانی)

امنیت

سرانجام به قسمت چهارم و پایانی از ۲۰ اصطلاح اینترنتی رسیدیم. شاید بتوان گفت ۵ موردی را که در این قسمت معرفی می کنیم، از مهمترین مفاهیم در اینترنت هستند. علت این اهمیت، ارتباط آن ها با مسائل امنیتی و حفظ حریم خصوصی کاربران است. پس با دقتی بیشتر ما را در این ۵ اصطلاح پایانی همراهی کنید.

رمزگذاری و احراز هویت

در رمزگذاری، داده ها و اطلاعات کامپیوتری را با استفاده از روش های ریاضی، تغییر می دهند تا محتوای اصلی آن ها از دست افراد سودجو محفوظ بماند. در این کار از فرمول های پیچیده ریاضی برای تغییر محتوای خصوصی به چیزی نامفهوم، استفاده می شود؛ و در نهایت با به اجرا گذاشتن روش های رمزگشایی، تنها افراد معتمد می توانند از اطلاعات استفاده کند. رمزگذاری یکی از اصول اساسی امنیت در اینترنت است که باعث شده انجام بسیاری از کارهای مهم مانند بانکداری اینترنتی و یا خرید آنلاین را با خیال آسوده انجام دهیم. هنگامی که از سیستم های رمزگذاری شده بانکی استفاده می کنیم، تمامی اطلاعات بانکی و کارت خرید محفوظ باقی می مانند.

۱

احراز هویت به طور مستقیم با رمزگذاری در ارتباط است. احراز هویت فرآیندی پیچیده بوده که در طی آن سیستم های کامپیوتری هویت شما را بررسی کرده و تائید می کنند که آیا شما همان شخصی هستید که به سیستم اعلام کرده اید.

فایروال یا دیوار آتش (Firewall)

فایروال اصطلاحی عمومی است که به عنوان یک سد در مقابل خرابی می ایستد. در دنیای کامپیوتر، فایروال های نرم افزاری و سخت افزاری مختلفی وجود دارند که سیستم شما را از گزند هکرها و ویروس ها محفوظ نگه می دارند. فایروال های کامپیوتری را میتوان در نرم افزارهای ساده آنتی ویروس تا نرم افزارهای حرفه ای امنیت و سخت افزارها دید. برخی از برنامه های فایروال به طور رایگان عرضه می شوند. در سیستم عامل های جدید نیز یک فایروال به طور پیش فرض نصب شده است. انواع مختلفی از برنامه های فایروال به بازار عرضه شده است که هرکدام با روش هایی متفاوت اقدام به مقابله با هکرها می کنند و از به دست گرفته شدن سیستم توسط هکرها جلوگیری می کنند. افراد تازه کار همانند سایر کاربران اینترنت، برای محافظت از کامپیوتر و اطلاعات شخصی خود در برابر حمله هکرها، باید از برنامه های فایروال هرچند ساده استفاده کنند.

بدافزار (Malware)

به هر برنامه مخربی که توسط هکرها طراحی شود، بدافزار گویند. بدافزارها شامل ویروس، تروجان، کی‌لاگر و بسیاری دیگر از برنامه های مخرب می شوند که اهداف زیر را دنبال می کنند :

خرابکاری در کامپیوتر افراد به طرق مختلف

سرقت اطلاعات شخصی افراد

به دست گرفتن کنترل کامیپوتر فرد قربانی

ترغیب کاربر به خرید کالاهایی مشخص

بدافزارها همانند یک بمب ساعتی اند که وجود هرچند غیرفعال آن ها در سیستم شما، هر لحظه می تواند خطر آفرین باشد و در نهایت به از دست رفتن اطلاعات مهم منجر شود. پیشنهاد می کنیم که برای مقابله با بدافزارها حتما از یک برنامه فایروال یا آنتی ویروس استفاده کنید و همچنین دانش خود را در زمینه امنیت کامپیوتری بالاتر ببرید.

تروجان (Trojan)

تروجان نوعی از برنامه های ساخته شده توسط هکرها است که ورود آن به سیستم توسط کاربر و به صورت ناخواسته تائید می شود. همانطور که شاید پیشتر اسم آن را شنیده باشید، ریشه آن به داستان اسب تروآ باز می گردد. تروجان ها با ظاهری بی خطر و قانونی یا همراه با سایر فایل ها، خود را وارد سیستم کاربر می کنند. این فایل گاهی یک فیلم جدید است و یا خود را به عنوان برنامه آنتی ویروس معرفی می کنند. در اکثر مواقع، آلودگی سیستم ها با تروجان توسط کاربر که فایلی ناشناس را دانلود و نصب کرده، صورت می پذیرد. بهترین راهکار برای پیشگیری از نفوذ تروجان، دانلود نکردن فایل های ارسالی در ایمیل های ناشناس و یا وبسایت های نامعتبر است.

فیشینگ (Phishing)

در فیشینگ از ایمیل هایی با محتوای وسوسه کننده و یا مطالبی متقاعد کننده در وبسایت ها استفاده می شود تا شما را به سمت وارد کردن اطلاعات حساب و رمزعبورتان در صفحه ای مورد نظر، ترغیب کند. افراد سودجو معمولا با ساخت صفحه ای جعلی از قسمت پرداخت بانک و هدایت کاربر به این صفحه، اطلاعات آن ها را به سرقت می برند. هیچگاه بر روی لینک هایی که در ایمیل برای پرداخت پول وجود دارند، کلیک نکنید؛ و در ضمن امروزه تمامی صفحات اینترنتی پرداخت آنلاین دارای پروتکل HTTPS می باشند که در نوار آدرس URL میتوان آن را مشاهده کرد.

بدون دیدگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اینترنت
مقایسه Wi-Fi 6 با Wi-Fi 6E

Wi-Fi Alliance اخیراً با نامگذاری مجدد استانداردهای Wi-Fi، عنوان تازه ای انتخاب کرده که درک آن آسانتر است. این استاندارد جدید Wi-Fi 6E نام دارد و باید دید که این فناوری چه تفاوتی با Wi-Fi 6 دارد. از آنجا که مدت زیادی از ورود Wi-Fi 6 به دنیای تکنولوژی نمی …

شبکه
بررسی بهترین مودم ها در بازار ایران

این روزها مودم روترهای ADSL زیادی توسط سازندگان مختلف تولید شده است. در بین این همه تنوع محصول، به بررسی بهترین، مقرون به صرفه ترین و پرطرفدارترین مودم های ADSL میپردازیم و فروشگاه های معتبری را جهت ارایه این محصولات معرفی و با یکدیگر از نظر قیمت، زمان ارسال و …

تکنولوژی 5G
پوشش ۲۰۰ کیلومتری دکل های LTE شرکت تلسترا با کمک اریکسون

شرکت مخابراتی تلسترا با همکاری شرکت اریکسون یکی از قدرتمند ترین شرکت های مخابراتی پوشش دکل های LTE به ۲۰۰ کیلومتر رسانده اند. به این ترتیب با آزمایش های صورت گرفته روی استاندارد قبلی که ۱۰۰ کیلومتر را پشتیبانی می کرد این دو شرکت با همکاری یکدیگر توانستند با ارائه …