درباره تکنولوژی بلاک چین بیشتر بدانید

بلاک چین

تکنولوژی بلاک چین سرعت، امنیت و انتقال مطمئن همتا به همتا (Peer To Peer) اطلاعات دیجیتالی مانند پول را در اختیار کاربران می گذارد. به سبب رونق گرفتن استخراج ارزرهای دیجیتالی بر پایه رمزنگاری و سرمایه گذاری در پیاده سازی چنین سیستم هایی، اطلاع و آشنایی از تکنولوژی بلاک چین را به امری حیاتی تبدیل می کند.

مقدمه ای بر سرآغاز فناوری بلاک چین

یکی از بحث برانگیزترین فناوری های اخیر، بلاک چین است که به مسئله ای مورد جدال در محافل تکنولوژی بدل گردیده و باعث ایجاد تغییرات عمده ای در ساختارهای مالی و انتقال پول در کسب و کارهای روزانه شده است. این روزها دو کلمه بلاک چین و بیت کوین را در کنار یکدیگر بارها شنیده ایم؛ علی رغم ارتباط این دو، در باطن کاملا دو چیز متفاوت هستند.

بیت کوین نوعی پول مجازی است که به آن رمزارز نیز می گویند و در شبکه ای غیر متمرکز که امکان نقل و انتقال پول بدون واسطه ای دیگر (مانند بانک ها) را برای کاربران خود میسر می سازد. تمامی معاملات توسط بیت کوین در صورت حساب هایی دیجیتالی درون شبکه آن ذخیره می شود تا امنیت خود را تضمین کند و همچنین از کلاه برداری های مالی جلوگیری شود. اساس چنین فناوری که باعث تسهیل انتقال پول و بی نیازی از واسطه می شود را بلاک چین فراهم می کند.

با انجام هر تراکنش و انتقال بیت کوین از یک حساب به حسابی دیگر، جزئیات مربوط به آن مانند فرستنده، گیرنده و زمان در یک بلاک ثبت می شوند. این بلوک اطلاعاتی شامل جزئیات تراکنش های مشابهی است که اخیرا انجام شده اند. به طور خاص در مورد معاملات بیت کوین، اطلاعات مربوط به تراکنش های ۱۰ دقیقه قبل ذخیره خواهند شد. این مدت زمان تعریف شده، بسته به ساختار بلاک چین و نحوه پیکربندی آن می تواند متفاوت باشد.

نقش استخراج گران (ماینرها)

اعتبار معاملات در بلوک های رمزنگاری شده، محافظت می شود که توسط محاسبات پردازشی سنگین و منابع سخت افزاری استخراج گران تائید می شود. در حقیقت هر ماینر سیستم کامپیوتری خود که دارای پردازنده (CPU) و یا کارت گرافیک (GPU) قدرتمندی است را در شبکه به هدف حل مسائل پیچیده محاسباتی و ارسال بلوک های اطلاعاتی بطور رمز شده، به اشتراک می گذارد.

هنگامی که عملیات محاسباتی به پایان رسید، بلوک اطلاعاتی مربوط به تراکنش، به عنوان یک معامله تائید شده شناخته می شود. در پایان به هرکدام از کامپیوترهایی که در فرآیند تائید تراکنش شرکت داشتند، به منظور پاداش برای به اشتراک گذاری منابع، بیت کوین یا ارز دیگری داده می شود.

در یک بلوک با تلقی مجاز بودن عملیات انتقال وجه، اطلاعات مربوطه به این بلوک به آخرین بلوک تائید شده اضافه خواهد شد و اینگونه زنجیره اطلاعاتی از معاملات برای همگان قابل رویت و شفاف است؛ و چنین فرآیندی به طور دائم تکرار می شود تا اطلاعات بلاک چین پس از هر مبادله بروزرسانی شود. این زنجیره اطلاعاتی در شبکه بزرگی از سیستم های تحت کنترل آن نگهداری می شود. چنین تکنیک ذخیره سازی غیرمتمرکزی که عملا امکان نگهداری اطلاعات را در هر نقطه از شبکه میسر ساخته است، باعث افزایش ضریب اطمینان آن می شود و از جعل اطلاعات نیز جلوگیری می کند.

چرا به بلاک چین نیاز است ؟

ارتباط همتا به همتا بر روی بستر اینترنت مدتی است که در قالب های مختلفی ارائه شده و امکان توزیع اطلاعات دیجیتالی به طور مستقیم بین اشخاص و یا مراکز تجاری را ممکن ساخته است. حال که امکان ارسال اطلاعات بین دو سیستم به طور مستقیم وجود دارد، این سوال پیش می آید که چه نیازی به استفاده از زنجیره ای از اطلاعات و یا همان بلاک چین داریم؟

عمکلرد فرآیند انتقال بیت کوین در شبکه بلاک چین، نمونه مناسبی از جواب به این سوال است. فرض کنید که شما دارای یک بیت کوین با شناسه اختصاصی متعلق به خود هستید. فرضاً شما این بیت کوین را از دوست خود قرض کرده اید تا تلویزیونی با آن خریداری کنید و پس از خرید، بیت کوین دوست خود را به وی پس دهید. بدون وجود بلاک چین، شما می توانید شناسه دیجیتالی بیت کوین خود را به فروشنده و هم دوست خود بدهید.

به این کار متقلبانه هزینه دوگانه (Double-spending) گویند که تنها با صرف یک بیت کوین توانسته اید دو بار آن را خرج کنید. این مثال، اصلی ترین دلیلی است که انتقال همتا به همتا را نیازمند وجود بلاک چین کرده است. تمام اطلاعات توزیع شده در بلاک چین به صورت عمومی قابل مشاهده است و پیش از مجاز شدن یک تراکنش در بلاک، باید همه تراکنشات قبلی در سایر بلاک ها نهایی و تائید شده باشند. این فرآیند اعتبارسنجی معاملات از وقوع کلاهبرداری جلوگیری می کند.

در گذشته، واسطه هایی همچون بانک ها و سایر ناظران پردازش های مالی بر روی معاملات نظارت داشتند تا از صحت آن ها اطمینان یابند. حال به لطف تکنولوژی بلاک چین هر کاربر میتواند با خیالی آسوده از یک نقطه به نقطه ای دیگر اطلاعات دیجیتالی خود را منتقل کند و ساختار تعریف شده در بلاک چین اعتبار این عملیات را تضمین خواهد کرد.

کاوش در بلاک چین

در اختیار گذاشتن موقعیتی برای مشاهده عمومی بلاک چین برای افرادی که از پول های دیجیتالی استفاده می کنند، فاکتوری کلیدی و مهم برای نشان دادن میزان بالای کارایی و عملکرد فناوری بلاک چین است. وبسایت هایی مانند Blockchain.com به طور رایگان امکان جستجو و دیدن اطلاعات در پایگاه داده توزیعی این شبکه را برای کاربران فراهم می سازند.

اکثر پلتفرم های جستجو در شبکه بلاک چین، اطلاعات تراکنش موجود در شبکه را خود به صورت دسته بندی شده و با قابلیت جستجو با توجه به پارامترهای مختلفی مانند آدرس آی پی، بلوک هش (block hash) و یا سایر موارد مرتبط در اختیار کاربران قرار می دهد.

کاربردهای بلاک چین در آینده

بدون شک بلاک چین یکی از مباحث اصلی و نقشی اساسی در آینده سیستم ارزرمز های توزیع شده مانند بیت کوین خواهد داشت. در طولانی مدت، انجام معاملات دیجیتالی آنلاین بخش کوچکی از پتانسیل فناوری بلاک چین را به خود اختصاص می دهد و در زمینه های بسیار دیگری نیز ردپای بلاک چین را خواهیم دید. به نظر میرسد که با گذشت زمان و پی بردن به توانایی های بلاک چین، قدرت نفوذ آن در تکنولوژی بیشتر شود و در بخش های مهمی مانند اجرای قراردادهای قانونی، خرید و فروش مالکیت معنوی آثار، انتشار اطلاعات پزشکی و اطمینان از اجرای روند بی نقص انتخابات ها شاهد استفاده از این فناوری باشیم.

شبکه خصوص بلاک چین باعث تحول در فرآیند داخلی شرکت ها خواهد شد. با توجه به عمومی و متن باز (open-source) بودن بلاک چین، هر فرد می تواند متناسب با نیاز خود آن را تغییر داده و استفاده کند. با دنبال کردن اخبار حوزه فناوری، روزانه کاربردهایی جدید از بلاک چین به گوش میرسد؛ که این ها تازه بخش کوچکی از مجموعه قابلیت های وصف ناپذیر تکنولوژی بلاک چین می باشند.

بدون دیدگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اینترنت
مقایسه Wi-Fi 6 با Wi-Fi 6E

Wi-Fi Alliance اخیراً با نامگذاری مجدد استانداردهای Wi-Fi، عنوان تازه ای انتخاب کرده که درک آن آسانتر است. این استاندارد جدید Wi-Fi 6E نام دارد و باید دید که این فناوری چه تفاوتی با Wi-Fi 6 دارد. از آنجا که مدت زیادی از ورود Wi-Fi 6 به دنیای تکنولوژی نمی …

شبکه
بررسی بهترین مودم ها در بازار ایران

این روزها مودم روترهای ADSL زیادی توسط سازندگان مختلف تولید شده است. در بین این همه تنوع محصول، به بررسی بهترین، مقرون به صرفه ترین و پرطرفدارترین مودم های ADSL میپردازیم و فروشگاه های معتبری را جهت ارایه این محصولات معرفی و با یکدیگر از نظر قیمت، زمان ارسال و …

تکنولوژی 5G
پوشش ۲۰۰ کیلومتری دکل های LTE شرکت تلسترا با کمک اریکسون

شرکت مخابراتی تلسترا با همکاری شرکت اریکسون یکی از قدرتمند ترین شرکت های مخابراتی پوشش دکل های LTE به ۲۰۰ کیلومتر رسانده اند. به این ترتیب با آزمایش های صورت گرفته روی استاندارد قبلی که ۱۰۰ کیلومتر را پشتیبانی می کرد این دو شرکت با همکاری یکدیگر توانستند با ارائه …