تأثیر SD-WAN بر همگرایی شبکه، امنیت و هوش مصنوعی

امنیت

SD-WAN ها یا شبکه های گسترده نرم افزار محور، اغلب به دلیل یکپارچه کردن شبکه و عملکردهای امنیتی تحسین می شوند. اما در واقع مزیت این شبکه ها بیش از این همگرایی است. به تازگی برخی از شرکت ها، شبکه، امنیت و هوش مصنوعی را بصورت زیرمجموعه SD-WAN مطرح کرده و راه حل تازه ای برای کاربرد هوش مصنوعی، دستیارهای مجازی و مدیریت پیشرفته ایجاد کرده اند. در نتیجه SD-WAN در حال تبدیل شدن به یک شبکه مستقل است.

کنترل متمرکز SD-WAN، اتصال ترکیبی منعطف و ویژگی های امنیتی لازم برای تحول Cloud را به متخصصان IT ارائه می دهد. در گذشته شاهد حضور SD-WAN در زمینه اتصالات، فایروال های جدید و اینترنت امن بودیم. اکنون، این فناوری نقش مهمتری در امنیت Cloud و اتوماسیون شبکه مبتنی بر هوش مصنوعی ایفا می کند. در ادامه مطلب، تکامل SD-WAN و نقش آن در چالش های فناوری اطلاعات مورد بررسی قرار گرفته است.

SD-WAN در گذشته: حل چالش های SaaS

انواع مشاغل به برنامه های SaaS (نرم افزار به عنوان یک سرویس) تکیه می کنند، چون این برنامه ها سرعت بالایی دارند، آپگرید آنها ساده بوده و به سرمایه گذاری در زیرساخت ها یا کارمندان اضافی نیاز ندارند. رشد SaaS تأثیر عمیقی بر شبکه و بخصوص WAN داشته است. WAN ها دیگر برای پشتیبانی از مشاغل مبتنی بر SaaS کافی نیستند، و به همین علت است که شبکه های SD-WAN انتخاب ایده آلی برای شرکت های ابر محور هستند. از همه مهمتر، راهی را برای همگرایی شبکه، امنیت و هوش مصنوعی ارائه داده تا به انواع مشاغل در مواجهه با چالش های IT کمک کنند.

SD-WAN در حال حاضر: پرداختن به چالش های امنیتی بیشتر در Cloud

افزایش استفاده از Cloud باعث ایجاد مشکلات قابل توجهی برای متخصصان فناوری اطلاعات شده؛ چون همواره در تلاشند تا شکاف های امنیتی ایجاد شده توسط کاربران را برطرف کنند. پذیرش SaaS توسط کاربران یا سازمان ها، خطرات امنیتی جدی را به دنبال دارد. زیرا نظارت بر اپلیکیشن ها برای سازمان های IT کار مشکلی است. در اکثر مشاغل، سازمان IT ایده ای برای تعداد سرویس های ابری مورد استفاده ندارد، چون کاربران بسیار زیادی از این سرویس ها استفاده می کنند.

SD-WAN با تجهیز مدیران به ابزارهای امنیتی و کنترل دیتا، از مشاغل مختلف پشتیبانی می کند. طبق آمار، تنها ۶ درصد از شرکت ها هیچ برنامه ای برای به کارگیری SD-WAN تا سال ۲۰۲۳ میلادی ندارند. ابزارهای امنیتی و آنالیزهای مبتنی بر Al، در راهکارهای SD-WAN جای داده شده اند تا مشکل شناسایی برنامه های SaaS غیرمجاز را به شکل ساده تر حل کنند.

SD-WAN در آینده: شبکه های مستقل

با پوشش جامعتر امنیت فضای ابری، تمرکز برای SD-WAN می تواند به آنالیز و اتوماسیون های مبتنی بر هوش مصنوعی منجر شود. Shadow IT Discovery به لطف AIOps که در سپتامبر ۲۰۱۹ راه اندازی شد، ممکن است. AIOps یک دستیار دیجیتال یکپارچه SD-WAN برای شبکه، امنیت و بهینه سازی برنامه می باشد. این سرویس از هوش مصنوعی برای آنالیز وضعیت شبکه، عملکرد برنامه و امنیت در رویدادهای مختلف استفاده می کند. پس از آن، هشدارها و توصیه های هوشمندی را برای تغییر شبکه ایجاد خواهد کرد.

SD-WAN: رویکردهای جدید و هوشمند

این ایده که باید رویکردی هوشمندانه تر برای بهره برداری و محافظت از شبکه های جهانی مبتنی بر نرم افزار تعریف شود، باعث شکل گیری یک گروه تکنولوژی جدید به نام SASE (سرویس دسترسی ایمن) شده است. SASE عناصر SD-WAN و امنیت شبکه را در یک سرویس واحد مبتنی بر Cloud ترکیب می کند. مدیریت و عیب یابی WAN ها از بزرگترین مشکلات سازمان های IT است که SASE قصد دارد با آن مقابله کند. همچنین، این فناوری به دنبال ارائه بهترین تجربه کاربری شبکه در سراسر دنیاست. در مورد برنامه های SaaS غیرمجاز هم، سیاست های حفاظتی در چارچوب SASE از سوء استفاده از داده های حساس جلوگیری می کند.

SASE هنوز در ابتدای راه خود است و به احتمال زیاد نمی تواند تا پنج یا ده سال آینده جایگاه اصلی خود را پیدا کند. طبق نظر عرضه کنندگان پیشتاز، رویکرد امنیتی SD-WAN اولین گام بوده و تغییرات کاربردی به تدریج حاصل خواهند شد. علاوه بر این، پیشرفت های بیشتر در زمینه هوش مصنوعی نیاز به پایه گذاری شبکه های مستقل دارد که نیروی خود را از طریق هوش مصنوعی تأمین می کنند.

منبع : eweek.com

بدون دیدگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اینترنت
مقایسه Wi-Fi 6 با Wi-Fi 6E

Wi-Fi Alliance اخیراً با نامگذاری مجدد استانداردهای Wi-Fi، عنوان تازه ای انتخاب کرده که درک آن آسانتر است. این استاندارد جدید Wi-Fi 6E نام دارد و باید دید که این فناوری چه تفاوتی با Wi-Fi 6 دارد. از آنجا که مدت زیادی از ورود Wi-Fi 6 به دنیای تکنولوژی نمی …

شبکه
بررسی بهترین مودم ها در بازار ایران

این روزها مودم روترهای ADSL زیادی توسط سازندگان مختلف تولید شده است. در بین این همه تنوع محصول، به بررسی بهترین، مقرون به صرفه ترین و پرطرفدارترین مودم های ADSL میپردازیم و فروشگاه های معتبری را جهت ارایه این محصولات معرفی و با یکدیگر از نظر قیمت، زمان ارسال و …

تکنولوژی 5G
پوشش ۲۰۰ کیلومتری دکل های LTE شرکت تلسترا با کمک اریکسون

شرکت مخابراتی تلسترا با همکاری شرکت اریکسون یکی از قدرتمند ترین شرکت های مخابراتی پوشش دکل های LTE به ۲۰۰ کیلومتر رسانده اند. به این ترتیب با آزمایش های صورت گرفته روی استاندارد قبلی که ۱۰۰ کیلومتر را پشتیبانی می کرد این دو شرکت با همکاری یکدیگر توانستند با ارائه …