برترین ارائه دهنده های اینترنت در سال ۲۰۲۰ میلای

اینترنت

برترین ارائه دهنده های اینترنت در سال ۲۰۲۰ میلای

در دنیای امروز، سرویس اینترنت پر سرعت به اندازه آب و برق مهم و حیاتی است. اینترنت پر سرعت دروازه ورود به همه چیز از جمله اخبار، آموزش، تعیین قرارهای ملاقات، انواع سرگرمی مثل بازی و موزیک و حتی تماشای تلویزیون می باشد. در حقیقت، اتصال اینترنت قابل اطمینان به بخش جدایی ناپذیر زندگی شغلی و شخصی افراد در سراسر دنیا تبدیل شده است. درصد بالایی از کاربران از طریق سرویس های کابلی، فیبر نوری، اتصال ماهواره ای یا LTE و DSL به اینترنت دسترسی دارند. در مناطق دور افتاده هم افراد همچنان از سرویس های Dial-up استفاده می کنند. اخیراً هم شرکت های ارائه دهنده اینترنت به گزینه های ۵G روی آورده اند.

متغیرهای زیادی از جمله سرعت اینترنت، هزینه، قابلیت اطمینان و خدمات به کاربران در انتخاب سرویس اینترنت و بسته های اینترنتی نقش دارند. این عوامل در نقاط مختلف، با هم متفاوتند. در ادامه، به بررسی مزایا و معایب هر یک از تکنولوژی های ارائه دهنده اینترنت پرداخته ایم.

اینترنت فیبر نوری

کابل های فیبر نوری ستون سیستم ارتباطات جهانی را تشکیل داده، و به عنوان اصلی ترین مسیر برای بیشتر سرویس های اینترنتی، تلویزیونی و تلفنی در سراسر دنیا به شمار می روند. تا همین اواخر، از فیبر نوری برای اتصال شهرها و کشورها استفاده می شد. اما طی یک دهه گذشته، برخی ارائه دهندگان اینترنت شروع به گسترش فیبر نوری در خانه ها و مشاغل کردند.

سرویس اینترنتی فیبر نوری، سریعترین و مطمئن ترین شیوه اتصال اینترنت است. حداکثر سرعت دانلود و آپلود با این فناوری به یک گیگابایت در ثانیه می رسد. اگر در ناحیه ای زندگی می کنید که از اینترنت فیبر نوری پشتیبانی می کند، بسیار خوش شانس هستید. چون این تکنولوژی همه آنچه برای اینترنت پر سرعت نیاز دارید را به شما عرضه خواهد کرد. سرعت متقارن که به معنای عملکرد معادل در زمان آپلود و دانلود است، قابلیت اطمینان، سیگنال قوی و تأخیر بسیار کم از ویژگی های این سرویس هستند. فرقی نمی کند در حال تماشای آنلاین ویدئو باشید، فایل های بزرگ را آپلود کنید، یا به اجرای جدیدترین بازی های آنلاین بپردازید؛ یک اتصال فیبر نوری عملکردی پایدار و سریع را با کمترین تأخیر به شما ارائه خواهد داد.

مزایای اینترنت فیبر نوری: سرعت دانلود بسیار بالا، تأخیر بسیار کم

معایب اینترنت فیبر نوری: نیاز به نصب حرفه ای، ارائه دهندگان و دسترسی محدود

اینترنت کابلی

اینترنت کابلی بعد از فیبر نوری، بالاترین سرعت را ارائه می دهد و به همین دلیل یک گزینه ایده آل برای فعالیت هایی مثل پخش آنلاین موزیک و ویدئو، و دانلود یا آپلود فایل های سنگین است که به پهنای باند بالا نیاز دارند. ممکن است هزینه های نصب و سرویس ماهیانه اینترنت کابلی برای برخی کاربران گران باشد. نکته دیگر اینکه، سرویس اینترنت کابلی معمولاً فاقد محدودیت است و می توانید به اندازه نیاز از پهنای باند آن استفاده کنید.

مزایای اینترنت کابلی: ارتباط اختصاصی و همیشگی، سرعت بالاتر در مقایسه با اینترنت DSL، ماهواره ای یا Dial-up

معایب اینترنت کابلی: احتمال افت سرعت در ساعات اوج مصرف به دلیل پهنای باند مشترک با کاربران مجاور، موجود نبودن در همه مناطق

اینترنت Dial-up

دلایل چندانی برای توصیه به استفاده از اینترنت Dial-up وجود ندارد و در حال حاضر شرکت های بسیار کمی به ارائه این نوع اینترنت می پردازند.

مزایای اینترنت Dial-up : قیمت پایین، اجرا شدن روی خط تلفن، ارائه دهندگان متعدد، دسترسی گسترده

معایب اینترنت Dial-up : سرعت دانلود و آپلود بسیار پایین، عدم امکان استفاده همزمان از اینترنت و تلفن

اینترنت DSL

از نظر فنی، DSL به عنوان اینترنت با پهنای باند زیاد شناخته می شود. شاید سرعت این سرویس از اینترنت Dial-up بیشتر باشد، اما سرعت آن نسبت به چیزی که از اتصال کابلی انتظار دارید، بسیار پایین تر است. اینترنت DSL برای انجام اموری مانند وب گردی و ارسال ایمیل مناسب بوده؛ اما برای پخش ویدئو و یا گیمینگ آنلاین کافی نیست. توجه داشته باشید که دو نوع اتصال DSL وجود دارد: متقارن، که سرعت های معادل برای دانلود و آپلود دیتا را ارائه می دهد؛ و نامتقارن که سرعت دانلود بیشتری نسبت به آپلود دارد.

مزایای اینترنت DSL: دسترسی گسترده، ارائه کنندگان متعدد، هزینه نسبتاً پایین، پهنای باند اختصاصی

معایب اینترنت DSL: سرعت اتصال پایین به ویژه برای آپلود دیتا، سرعت و عملکرد به شرکت ارائه دهنده سرویس بستگی دارد.

اینترنت ثابت وایرلس LTE

سرویس اینترنت ثابت LTE از برج های وایرلس که برقراری ارتباط تلفنی LTE را ممکن می سازند، منتقل می شود. این سرویس بیشتر در مناطقی که به اینترنت کابلی مطمئن دسترسی ندارند، مورد استفاده قرار می گیرد. برای اتصال به این نوع اینترنت باید یک آنتن خاص را در بالا یا اطراف خانه خود نصب کنید. علاوه بر این LTE می تواند یکی از گرانترین انواع سرویس ها باشد، چون سقف مشخصی برای دانلود ماهیانه وجود دارد و در صورت دانلود بیشتر از این مقدار، باید هزینه های اضافی پرداخت کنید.

مزایای اینترنت ثابت وایرلس LTE: ارائه خدمات پهنای باند در مناطق دور افتاده، عدم نیاز به کابل

معایب اینترنت ثابت وایرلس LTE: نیاز به نصب حرفه ای آنتن، هزینه نسبتاً زیاد، تأخیر زیاد در مقایسه با سرویس های کابلی و فیبر نوری

اینترنت ماهواره ای

دسترسی به این نوع اینترنت از طریق نصب دیش ماهواره بر روی خانه یا اطراف آن، و از طریق ارسال و دریافت سیگنال از ارائه دهنده سرویس به وسیله ماهواره ای در مدار زمین فراهم می شود. اگرچه سرعت اینترنت ماهواره ای بالاتر از اینترنت Dial-up است، اما برای برنامه های جدید یا تماشای ویدئو و اجرای بازی های آنلاین به اندازه کافی قوی نیست.

مزایای اینترنت ماهواره ای: دسترسی گسترده حتی در مناطق دور افتاده، ارائه دهندگان متعدد

معایب اینترنت ماهواره ای: احتیاج به نصب دیش ماهواره، سقف دانلود ممکن است منجر به افزایش هزینه ها شود.

اینترنت ۵G

نسل جدید و پنجم اینترنت همراه وعده دسترسی به اینترنت پر سرعت را ابتدا در گوشی های موبایل و سپس به کاربران خانگی می دهد و پیشرفت چشمگیری در سرعت شبکه، پوشش و پاسخگویی به کاربران ارائه خواهد داد. سرعت ۵G از اینترنت فیبر نوری هم بیشتر است. همچنین تأخیر در این سرویس بسیار اندک می باشد. بنابراین کاربر هیچ توقفی را بین کلیک کردن روی لینک و باز شدن وب سایت یا ویدئو تجربه نخواهد کرد. با این حال، چند سال طول می کشد که اینترنت ۵G بطور کامل جایگزین شبکه ۴G شود.

مزایای اینترنت ۵G: سرعت بالا، تأخیر کم، پهنای باند اختصاصی، گزینه عالی برای پخش ویدئو و گیمینگ آنلاین

معایب اینترنت ۵G: قدرت سیگنال سؤال برانگیز، فناوری تکامل نیافته و تست نشده

منبع: https://www.cnet.com

بدون دیدگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اینترنت
مقایسه Wi-Fi 6 با Wi-Fi 6E

Wi-Fi Alliance اخیراً با نامگذاری مجدد استانداردهای Wi-Fi، عنوان تازه ای انتخاب کرده که درک آن آسانتر است. این استاندارد جدید Wi-Fi 6E نام دارد و باید دید که این فناوری چه تفاوتی با Wi-Fi 6 دارد. از آنجا که مدت زیادی از ورود Wi-Fi 6 به دنیای تکنولوژی نمی …

شبکه
بررسی بهترین مودم ها در بازار ایران

این روزها مودم روترهای ADSL زیادی توسط سازندگان مختلف تولید شده است. در بین این همه تنوع محصول، به بررسی بهترین، مقرون به صرفه ترین و پرطرفدارترین مودم های ADSL میپردازیم و فروشگاه های معتبری را جهت ارایه این محصولات معرفی و با یکدیگر از نظر قیمت، زمان ارسال و …

تکنولوژی 5G
پوشش ۲۰۰ کیلومتری دکل های LTE شرکت تلسترا با کمک اریکسون

شرکت مخابراتی تلسترا با همکاری شرکت اریکسون یکی از قدرتمند ترین شرکت های مخابراتی پوشش دکل های LTE به ۲۰۰ کیلومتر رسانده اند. به این ترتیب با آزمایش های صورت گرفته روی استاندارد قبلی که ۱۰۰ کیلومتر را پشتیبانی می کرد این دو شرکت با همکاری یکدیگر توانستند با ارائه …