آدرس آی پی (IP) – به زبان ساده

ای پی

به هر دستگاه سخت افزاری که به شبکه متصل باشد، یک شماره شناسایی اختصاص داده می شود که به آن آدرس آی پی گویند که IP مخفف دو کلمه Internet Protocol می باشد. هر دستگاه با داشتن آدرس IP مختص به خود، می تواند با سایر دستگاه های تحت آدرس IP آن شبکه (به طور مثال اینترنت) ارتباط برقرار سازد.

فرمت آدرس آی پی

به طور معمول IP را در قالبی به صورت زیر ارائه می شود :

البته ممکن است به شکل زیر نیز ببینید :

کاربرد آدرس IP

با اختصاص یک آدرس آی پی به هر دستگاه، عملا در شبکه اینترنت هویتی برای آن دستگاه تعریف می شود. همانطور که در دنیای واقعی نیز برای خانه و یا محل کار خود یک آدرس با توجه به محله، کوچه و شماره پلاک مشخص شده است؛ در شبکه های کامپیوتری نیز به منظور ایجاد تمایز و شناسایی دستگاه های مختلف، به آن ها نشانی آی پی تعلق می گیرد.

اگر بخواهید به دوست خود در کشوری دیگر، بسته ارسال کنید باید از آدرس دقیق آن اطلاع داشته باشید. چنین فرآیندی در دنیای اینترنت نیز برای ارسال اطلاعات در این شبکه لازم است. به جای استفاده از آدرس پستی واقعی هر شخص، کامپیوترها از سرور DNS برای مشاهده نام آن دستگاه در شبکه و دستیابی به آدرس IP آن استفاده می کنند.

به عنوان مثال، هنگامی که شما آدرس URL وبسایتی مثل www.ehadish.com را در مرورگر خود وارد می کنید، درخواستی مبنی بر بارگذاری این صفحه به سرور DNS فرستاده می شود تا آدرس IP متناظر با وبسایت ehadish.com پیدا شود. بدون آدرس IP عملا هیچ مسیری به چیزی که شما به دنبالش هستید، یافت نخواهد شد.

انواع نسخه های آی پی (IPv4 و IPv6)

به طور کلی دو ورژن از IP وجود دارد : آی پی ورژن ۴ (IPv4) و آی پی ورژن ۶ (IPv6). آی پی ورژن ۶، نسخه جدیدتر و ارتقاء یافته IPv4 می باشد.

 

تفاوت IPv4 و IPv6

یکی از دلایل جایگزینی IPv4 و ارائه ورژن ۶ آن، افزایش محدوده تعداد آدرس های متفاوت IP است. وقتی که چندین دستگاه در یک شبکه به طور همزمان به اینترنت متصل شوند، لازم است تا به هرکدام از آن ها یک آدرس آی پی منحصر بفرد اختصاص یابد.

آی پی ورژن ۴ (IPv4) :

این نسخه قابلیت تولید بیش از ۴ میلیارد (۲ بتوان ۳۲) آدرس آی پی متفاوت را دارد. با اینکه عددی بسیار بزرگ است اما در دنیای دیجیتال امروزی برای خدمت دهی به دستگاه های مختلف، کافی نیست.

آی پی ورژن ۶ (IPv6) :

حال مشکل تولید آدرس های مختلف با ورژن ۶ حل شده و این تعداد به بیش از ۳۴۰ تریلیون (۲ بتوان ۱۲۸) که یعنی ۳۴۰ با ۱۲ تا صفر مقابل آن، رسیده است. برای درک بهتر بزرگی این عدد، هر فرد روی کره زمین می تواند با یک میلیارد دستگاه به طور همزمان به شبکه اینترنت متصل شود. همچنین با این تعداد می توان به تمام کرات و ستاره های موجود در منظومه شمسی، آدرس یکتا اختصاص داد.

تولید تعداد بیشتری آدرس آی پی، تنها یکی از فواید استفاده از IPv6 نسبت به IPv4 می باشد. سایر قابلیت ها عبارتند از :

۱- عدم مشابهت آدرس آی پی با آدرس های خصوصی

۲- پیکربندی خودکار

۳- بی نیازی از ترجمه آدرس شبکه (NAT)

۴- بهینه شدن مسیریابی در شبکه

۵- مدیریت آسانتر

۶- امنیت بیشتر

در IPv4 نمایش آدرس های ۳۲ بیتی به صورت اعدادی با مبنا ۱۰ مانند ۲۰۷٫۲۴۱٫۱۴۸٫۸۰ یا ۱۹۲٫۱۶۸٫۱٫۱ می باشند. اما در IPv6 به علت وجود تریلیون ها حالت مختلف، آدرس باید در مبنای ۱۶ مانند ۳ffe:1900:4545:3:200:f8ff:fe21:67cf نمایش داده شود.

انواع مختلف آدرس آی پی

اگرچه هر آدرس به صورت مجموعه ای از اعداد و حروف نوشته می شود ولی هرکدام از آن ها کاربرد مختص به خود را دارند. به طور کلی، ۴ نوع مختلف برای نمایش آدرس ها عبارتند از : آدرس های خصوصی (private IP addresses)، آدرس های عمومی (public IP addresses)، آدرس های ایستا (static IP addresses) و آدرس های پویا (dynamic IP addresses). هر نوع از این آدرس ها نیز شامل IPv4 و IPv4 می باشند.

آدرس آی پی خصوصی :

از این نوع آدرس در شبکه های داخلی مانند خانه برای تبلت و موبایل ها، دوربین های تحت شبکه و یا کامیوترها استفاده می شود. این نوع آدرس برای ارتباط بین دستگاه ها با یکدیگر و یا روتر کاربرد دارد. آدرس IP خصوصی را میتوان به طور دستی و یا اتوماتیک تنظیم کرد و به هر دستگاه اختصاص داد.

آدرس آی پی عمومی :

این نوع آدرس در شبکه های خارجی کاربرد داشته و توسط ارائه دهندگان سرویس اینترنت (ISP) مشخص می شود. این آدرسی است که به شبکه خانگی و یا محل کار شما تعلق داشته و با آن میتوان با سایر دستگاه ها و یا وبسایت ها در سراسر جهان از طریق اینترنت ارتباط برقرار کرد.

هر دو آدرس خصوصی و عمومی می توانند ثابت و یا متغیر باشند که در اینصورت به آن ها ایستا و یا پویا گویند. آی پی آدرسی که توسط سرور DHCP اختصاص یابد به صورت پویا است. اگر دستگاهی از DHCP پشتیبانی نکند، آنگاه باید آدرس IP آن به طور دستی تنظیم شود که به آن ایستا گویند.

پیدا کردن آدرس IP

دستگاه ها و سیستم عامل های مختلف، راه های مختص به خود را برای نمایش آدرس آی پی دارند. همچنین در هرکدام برای مشاهده آدرس IP عمومی خود که توسط ISP تعیین شده و یا اگر به آدرس IP خصوصی هر دستگاه که روتر آن را تعیین کرده نیاز داشتید، میتوان از مسیرهای مختلفی اقدام کرد.

پیدا کردن آدرس IP عمومی

همانطور که گفته شد روش های مختلفی برای این منظور وجود دارد، اما شاید ساده ترین راه مراجعه به وبسایت هایی مانند ipchicken.com ، WhatsMyIP.org ، WhatIsMyIPAddress.com و یا icanhazip.com می باشد. به راحتی با وارد شدن به این وبسایت ها از طریق مرورگر موبایل، تبلت و یا کامپیوتر خود میتوان آدرس IP عمومی خود را مشاهده کرد.

پیدا کردن آدرس IP خصوصی

برای این کار در ویندوز ابتدا صفحه Command Prompt را باز کرده و دستور ipconfig را وارد کنید و سپس دکمه Enter را بفشارید.

در ادامه روش هایی برای پیدا کردن آدرس IP خصوصی در سیستم عامل های دیگر آورده شده است.

لینوکس :ابتدا ترمینال لینوکس را باز کنید و دستور hostname -I یا ifconfig و یا ip addr show وارد کنید.

مک OS : همانند لینوکس، در ترمینال مک از عبارت ifconfig استفاده کنید.

iOS : در دستگاه های مختلفی مانند آیفون، آیپد و آیپاد تاچ که به شبکه متصل می شوند، به قسمت تنظیمات (Settings) رفته و سپس گزینه Wi-Fi را انتخاب کنید. برای مشاهده IP خصوصی دستگاه خود بر روی دایره کوچکی که مقابل نام شبکه قرار دارد و درون آن حرف i نوشته شده بزنید.

اندروید : با وارد شدن به تنظیمات دستگاه اندرویدی و رفتن به قسمت Wi-Fi، بر روی نام شبکه متصل به آن زده تا بتوان آدرس را مشاهده کرد. همچنین در بخش Wi-Fi با انتخاب گزینه Advanced اطلاعات بیشتری از شبکه به شما ارائه خواهد شد.

بدون دیدگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شبکه
روش راه اندازی سیستم مش Wi-Fi

سیستم های مش Wi-Fi مدتی است که ظاهر و تجربه کار با شبکه های اینترنت خانگی را تغییر داده اند. سیستم های مش در مقایسه با روترهای معمولی از قطعات کوچکتر و جذابتری استفاده می کنند و به دلیل ظاهر خوشایند، قابلیت نصب در تمام قسمت های خانه را دارند. …

امنیت
۱۲ نکته برای رفع مشکل اتصال به اینترنت

با گسترش دستگاه های خانگی هوشمند، پلتفرم های گیمینگ آنلاین، و سرویس های پخش ویدئو، حفظ یک اتصال اینترنت قوی بیش از هر زمان دیگری اهمیت دارد. اگر در هنگام بازی یا دانلود موزیک با تأخیر روبرو می شوید، احتمال دارد که این مشکل مربوط به شما باشد، و ارتباطی …

دی لینک
D-Link سوییچ های جدید سری DGS-1250 را معرفی کرد

کمپانی D-Link به تازگی سری جدید سوییچ های هوشمند DGS-1250 را با پورت های آپ لینک ۱۰گیگابایتی، خروجی PoE، تراکم پورت بالا، رابط های مدیریتی چندگانه و ویژگی های امنیتی پیشرفته معرفی کرده است. همه مدل های این سری دارای چهار اسلات داخلی ۱۰G SFP+ هستند و اتصالاتی با پهنای …